Zawór stopowy w instalacjach solarnych
Zawór stopowy jest bardzo sprytnym elementem, dzięki któremu jesteśmy w stanie w krótkim czasie wymienić uszkodzone naczynie przeponowe. Jest nie drogi, łatwy w montażu a wymiana naczynia zajmuje dosłownie chwilę. Biorąc pod uwagę niezbyt duży koszt zaworu stopowego – jest to element, który powinien być stosowany jako standard w technice grzewczej.
Niejednokrotnie miałem okazję wymieniać naczynie przeponowe i wiem, że prawie zawsze jest to proces czasochłonny. Najgorzej jest w instalacjach solarnych gdzie podczas wymiany naczynia trzeba częściowo spuścić glikol, odpowietrzyć układ i ponownie ustawić odpowiednie ciśnienie. Jeżeli instalacja solarna wyposażona jest w zawór stopowy czas pracy skraca się o 70-80%. To samo tyczy się instalacji centralnego ogrzewania oraz wody użytkowej.
Zasada działania zaworu stopowego
Zawory stopowe różnią się budowa w zależności od modelu i producenta – jest kilka wersji bardzie i miej rozbudowanych. Te najprostsze wyglądem przypominają śrubunek prosty – składa się z dwóch części. Gdy całość jest skręcona płyn solarny lub woda może swobodni przepływać w obu kierunkach. Jeżeli rozkręcimy zawór część po stronie instalacji automatycznie się zamyka. Bardzo proste – ale skuteczne. Rozbudowane wersje wyposażone są w dodatkowy mini zawór do odpowietrzani a zawór odcina/ zamyka się kluczem imbusowym.