Naprawa – uszkodzony przewód czujnika temperatury
Poniżej opiszę jeden z „przypadków” serwisowych. Jest to dość częsta usterka w instalacjach solarnych. Mowa o uszkodzeniu przewodu czujnika temperatury. Skutkiem tej „drobnostki” są zakłócenia sygnału odbieranego przez sterownik co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania pracy pompy obiegowej.
Usterka jest dość prosta do usunięcia – więcej problemów może przysporzyć samo dotarcie do kolektorów. W tym przypadku było to akurat umiarkowanie trudne. W skali od 1 do 5 można przyjąć spokojnie 3 – także problem został dość sprawnie rozwiązany.
Coś pysznego musi być w tych przewodach że są takie kuszące dla zwierząt. Na zdjęciu dokładnie widać przerwany obwód, który spowodował wyświetlany error na sterowniku. Kod błędu to z reguły „przerwany przewód” lub „przekroczenie maksymalnej temp. kolektora słonecznego” (w zależności od typu urządzenia).
Co należy w takim przypadku zrobić?
Należy jak najszybciej (jeżeli świeci słońce) uruchomić pompę w trybie ręcznym.
Następnie, odpalamy ją rano, wyłączamy wieczorem – bardzo proste a oszczędzi sporo problemów, które mogą się pojawić w następstwie przegrzewania instalacji (brak obiegu płynu solarnego). Postępujemy tak do momentu samodzielnego usunięcia usterki lub wizyty serwisanta.
Sposób uruchomienia trybu ręcznego pracy pompy znajdziemy w instrukcji obsługi sterownika ( instrukcje obsługi <- sterowników wybranych producentów znajdziesz w tym linku) . Proces ten jest mniej lub bardziej skomplikowany w zależności od modelu urządzenia. Czasami wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a innym razem przejść przez cały szereg operacji – w każdym przypadku jest to jednak wykonalne.
Włączając/ wyłączając pompę solarną w trybie ręcznym niejako „omijamy usterkę”, i system jest chroniony przed przegrzaniem.
Następstwa – uszkodzony przewód czujnika temperatury:
Jak to często bywa, drobna usterka może przynieść w pakiecie następne i tak też jest w tym przypadku. Poniżej kilka rzeczy, które mogą się stać jeżeli nie zorientujemy się że pompa solarna nie pracuje:
- Brak obiegu w słoneczny dzień oznacza przegrzewanie systemu i elementem najbardziej narażonym jest glikol. Przegrzewany traci swoje właściwości, przez co jego żywotność znacznie się skraca.
- Wysokie temperatury i ciśnienie może spowodować nieszczelności w najsłabszych punktach instalacji.
- Przegrzewany system może się w konsekwencji zapowietrzyć a uruchomienie pompy nie będzie możliwe przez nagromadzone powietrze w instalacji. Będzie to skutkować dalszym pogłębianiem się problemów opisanych powyżej.
Jeżeli macie jakieś pytania możecie zadawać je w komentarzach…
Korzystam od wielu lat z układu solarnego Watt 27 rur solarnych.Ostatnio zauważyłem spadek wydajności grzewczej ( co poprzednio nigdy się nie zdarzało do tego stopnia , że przy wysolich temp.zewnętrznych zasłaniałem solary elektrycznymi żeluzjami) szukając przyczyn tego stanu rzeczy zauważyłem znaczny spadek obrotów pompy solarnej jak również praktycznie niemożliwość nagrzania zbiornika buforowego zasilanego poprzez zawór trójdrogowy..Cała instalacja pracuje niezawodnie od kilku lat ,nie miała żadnych przeglądów .Moje pytanie jest następujące ,czy mógł ulec uszkodzeniu sterownik ReSolWATT Plus zauważyłem ,bardzo niskie napięcie wychodzące na pompę solarną rzędu 100 V do 65 V ponadto przerywane (pulsujące)-podłaczona żarówka 40 W pod sterownik zapala się i gaśnie co świadczy o tym , że pompa solarna raz dostaje napięcie a za sekundę go traci -czy to jest normalne .Bardzo proszę o radę w mojej okolicy nie ma serwisantów.