Wartość przepływu kolektory słoneczne – solary
Bardzo ważnym elementem wydajnego funkcjonowania systemu solarnego jest prawidłowe ustawienie przepływu w kolektorach słonecznych/ solarach.
Skąd zatem wiadomo jaka wartość przepływu jest odpowiednia? Oczywiście nie musimy tego odkrywać sami, każdy producent w specyfikacji technicznej określa jaki powinien być optymalny przepływ glikolu aby instalacja pracowała z jak największą sprawnością.
Poniżej przykładowe wartości przepływu dla 1 kolektora słonecznego wybranych producentów:
- 1,8 l/min – pow. czynna 1,827 m2 kolektor płaski Hewalex KS2000 TP (pojedyncza harfa)
- 1,1 l/min – pow. czynna 1,873 m2 kolektor płaski Watt 3020 S (pojedyncza harfa)
- 1,0 l/min – pow. czynna 1,794 m2 kolektor próżniowy Watt CPC 9+ (rura termosowa, u-rurka bezpośredni przepływ)
- 1,5 l/min – pow. czynna 2,03 m2 kolektor próżniowy Depsol DS 20 (rura Narva, bezpośredni przepływ)
- 1,2 l/min – pow. czynna 1,827 m2 kolektor płaski Hewalex KS2000 TP AM (meandrowy)
- 0,6 l/min – pow. czynna 1,41 m2 kolektor próżniowy Caldoris CPC 8 (heat pipe)
Jak widać w zależności od powierzchni i typu kolektora wartości przepływu dla 1m2 powierzchni czynnej różnią się miedzy sobą od ~0,42 l/min przy kolektorze próżniowym heat pipe z lustrem CPC i ~ 0,98 l/min dla kolektora płaskiego z pojedynczą harfą.
Zwiększenie lub zmniejszenie prędkości cieczy przepływającej przez kolektor znacząco wpływa na jego temperaturę. Zwiększając przepływ obniżamy temperaturę, zmniejszając prędkość temperatura płynu solarnego rośnie. Obrazowo wygląda to następująco: gdy przesuwamy dłoń nad płomieniem (np. zapalniczki) możemy nic nie poczuć, podgrzać sobie dłoń lub ją poparzyć – wszystko zależy od czasu jaki nasza dłoń przebywała nad płomieniem.
W kolektorach słonecznych jest tak samo – producent podając optymalna wartość przepływu przyjmuje pewien kompromis pomiędzy wydajnością a bezpieczeństwem użytkowania. Oczywiście w tych wartościach są pewne widełki w których można się poruszać. Doświadczony instalator/ serwisant jest w stanie zoptymalizować wartość przepływu dla różnych instalacji solarnych. Może to mieć pozytywne skutki tam gdzie brakuje dostarczanej mocy z kolektorów lub jest jej za dużo. Nie ma tu oczywiście bardzo dużego pola manewru jednak w wielu przypadkach takie zabiegi polepszają komfort użytkowania lub pracę systemu.