Uszkodzony czujnik temperatury

Przyczyny - uszkodzony czujnik temperatury:

uszkodzony-czujnik-temperatury

Czujnik temperatury wskazuje nieprawidłowe dane. Sterownik solarny zaczyna „wariować”. Pompa obiegowa jest gorąca lub nie pracuje. Kolektory słoneczne się przegrzewają…brzmi znajomo?  Jeżeli tak to bardzo możliwe, że masz uszkodzony czujnik temperatury kolektora słonecznego a opisane powyżej objawy są tego skutkiem. Czujnik może ulec uszkodzeniu na wiele sposobów, poniżej opisze te najczęściej spotykane:

  1. Zalanie czujnika glikolem przez rozszczelnioną tuleję złącza krzyżowego/ czwórnika w kolektorze słonecznym
  2. Uszkodzenie przez nadmierną temp. np. w wyniku pracy kolektora bez odbioru ciepła.
  3. Uszkodzenie mechaniczne czujnika temp.
  4. Uszkodzenie zasilania/ kabla/ przewodu czujnika mechaniczne lub przez gryzonie, które często za ambitny cel przyjmują sobie „posiekanie” przewodu.

Objawy - uszkodzony czujnik temperatury:

Działania doraźne:

Aby szybko/ doraźnie rozwiązać problem z uszkodzonym czujnikiem temp. a co za tym idzie nie narażać kolektorów na przegrzewanie się, należy jak najszybciej uruchomić pompę w trybie ręcznym. Niestety pompę obiegową będziemy musieli wyłączyć o zmroku i ponownie uruchomić za dnia – jednak system będzie pracował bez przeciążeń. Daje nam to czas aby zakupić i wymienić uszkodzony czujnik temperatury na nowy.

Wymiana czujnika temperatury:

Gdy mamy absolutną pewność że przyczyna awarii jest uszkodzony czujnik temperatury – należy go wymienić. Pamiętajmy aby dokładnie sprawdzić parametry uszkodzonego czujnika lub podać dokładny model sterownika z jakim czujnik ma współpracować  np. Compit 911, Solartrol – M, Geco G 422 P01 lub inny  (modeli jest mnóstwo)

Uwaga

Czasami zdarza się, że przyczyną problemu nie jest uszkodzenie czujnika temperatury, a przewodu zasilania. Miałem taki przypadek na mojej instalacji. Sterownik odnotował uszkodzenie czujnika – po oględzinach okazało się że czujnik jest w porządku. Uszkodzony a w zasadzie pogryziony był przewód  (obstawiam wiewiórkę, jednak nie złapałem jej na gorącym uczynku). Wymieniłem uszkodzony odcinek, jednak po kilku dniach pojawił się ten sam problem. Okazało się, że i tym razem przewód jest pogryziony z tą różnicą, że z czujnika nie wystawało już nic do czego można by się podłączyć. Musiałem wymienić czujnik na nowy jednak jest on teraz w peszlu i jak do tej pory (ok. 8 mies.) jest ok.

38 comments

    Miałem taki przypadek. Pewnego dnia wchodzę do garażu – słyszę alarm, AWARIA na kolektorze. Kolektor wskazuje prawie 220 stopni różnicy w temperaturze w stosunku do temperatury wody w zbiorniku. Dziwne. Po nocy, taka różnica? Przychodziły mi różne pomysły. Może sterownik uległ zepsuciu, może z czujnikiem coś nie tak. Gdy wszedłem na dach – byłem wielce zaskoczony, gdy się okazało, że to przewód czujnika był po prostu przerwany. Wystarczyło połączyć przerwany przewód i wszystko wróciło do normy.

      Często tak bywa, że pozornie skomplikowane awarie w solarach okazują się bardzo proste do usunięcia. Oczywiście nie w każdym przypadku. Na pewno ważne jest aby nie lekceważyć nietypowych/ niepokojących objawów w systemie solarnym ponieważ przysłowiowa „pierdoła” z czasem może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto od czasu do czasu skontrolować solary samemu (wskazania temperatury, ciśnienia itp.), a w razie wątpliwości skontaktować się z kompetentną osobą.

    Witam. Mam troche inny problem z czujnikami. Od kolektora pokazuje -10 przy temperaturze powietrza +5. Zas czujnik zewnetrzny pokazuje -30. Czy czujniki sa uszkodzone?

      Witam,
      Na pewno coś nie tak jest z sygnałem.
      Z reguły uszkodzony jest przewód, Ja sam zawsze zakładam tą opcję na początku. Wiec też polecałbym zbadać dokładnie powierzchnię kabla a dopiero później myśleć o czujniku. Jednak jak Pan pisze jest inny odczyt temp. (pokazuje na „-” zamiast na „+”).
      Miałem jeden taki przypadek kilka lat temu tylko nie pamiętam już dokładnie co było przyczyną. Moja pamięć (czasami zawodna 🙂 podpowiada mi że przyczyną wtedy było zalanie czujnika glikolem (uszkodzona mosiężna tuleja, w której czujnik był osadzony).
      A jak temat wygląda z tym drugim czujnikiem? czy on tez jest podłączony do sterownika od kolektorów? Co to za sterownik?

        Witam mam problem z sterownikiem Weber classic.pompa pompuje 7/24h .temperatura czujnika solara pokazuj+42C.a realna temper to 18c.kabel caly.czujnik i polaczenia cale.po zmianie podlaczenia w miejsce czujnika zasobnika teparatura odczytana z solara +18 C poprawna.Moje pytanie czy uszkodzony jest sterownik (odczyt temper solara) i gdzie mozna naprawic sterownik

          Może mi ktoś pomóc ustawić sterownik weber

            Witam,
            a z jakimi parametrami sterownika solarnego Weber ma Pan problem?
            Czy posiada Pan instrukcje do tego sterownika?

            Pozdrawiam

    A mój problem polega na tym, ze odczyt z czujnika temperatury na panelu jest ponad 100stC – nie wiem dokładnie ile gdyż sterownik pokazuje tylko 00 a temperatura rzeczywista na pewno jest dużo niższa – powoduje to, ze pompa obiegowa się nie wyłącza i w pewnym monecie układ solarny zaczyna chłodzić wodę użytkową zamiast ją grzać – co może być przyczyną takich wskazań ?? Pomocy

      Proponuję na początek odłączyć sterownik od zasilania, następnie włączyć go ponownie i zobaczyć jak będzie wyglądał odczyt. Najlepiej zrobić rano lub wieczorem kiedy kolektory nie są już ogrzewanie przez słońce. Czujnik temperatury powinien wtedy wskazywać coś w okolicach temperatury otoczenia. Jeżeli zatem po włączeniu sterownika będziemy mieli jakieś spore odchylenie od tej temperatury to możemy mieć pewność że coś jest nie tak z odczytem temp.

      I teraz jeżeli na kolektorze w dzień jest normalnie np. 65 st. C to przez zakłócenia może być dużo więcej – wyskoczy błąd (z reguły o przekroczeniu dopuszczalnej temperatury) i pompa się nie uruchomi.
      W nocy może być zaś odwrotnie. Sterownik może odbierać temperaturę wyższą od rzeczywistej ale niższą od granicznej bezwzględnego wyłączenia pompy (to już jest zależne od ustawień fabrycznych lub tych wprowadzonych przez instalatora) i włączyć pompę chociaż nie powinien.

      Sterownik włącza/ wyłącza pompę na podstawie sygnałów z czujników temperatury. I tu możemy mieć 2 rodzaje zakłóceń:
      1. w odczycie (uszkodzony element pomiarowy czujnika)
      2. w przekazie odczytu (uszkodzony przewód czujnika)

    Czy zamiast czujnika t1301 do 200 st.C mogę zastosować pt1000 do 500st.C?

      Jeżeli element pomiarowy ma takie same parametry jak t1301 to tak. Tylko trzeba zwrócić uwagę na dolny zakres temperatur pracy (tak żeby przy dużych mrozach nie uszkodziło czujnika) oraz odporność przewodu czujnika na warunki zewnętrzne w szczególności na promienie UV. Wszystko powinno być przystosowane do pracy z instalacjami solarnymi.

    Mam 3 czujki kolektor plus góra i dół zbiornika. AWARIA . Na dole czujnik pokazuje 5st C ale czujnik na omomierz pokazuje ok 1100 om. Pompę połączyłem do ręcznego sterowania.

      Przy tej rezystancji powinno być niecałe 30 st. C

    Witam. Na panelu sterowania przy temperaturze na solarach mam cały czas 120 st.C, gdzie na dworze jest ujemna temperatura. Przewód wygląda na dobry, żadne dodatkowe informacje typu „AWARIA” nie wyświetlają się. Czy to uszkodzony jakiś czujnik? Gdzie go szukać?

      Zakładam, że taka temperatura utrzymuje się bez względu czy słońce świeci, czy nie. Jeżeli nie ma obiegu w instalacji, a energia słoneczna jest dostarczana do kolektora, to nawet przy ujemnej temperaturze w niektórych typach kolektorów taka temperatura może wystąpić. Nie jest to nic niezwykłego.

      Zalecałbym sprawdzić pierwsze sterownik, zamieniając miejscami czujniki T1 i T2. Jeżeli pokaże to samo, zalecałbym wymianę czujnika temperatury kolektora na nowy.

    Dzien dobry , jestem posiadaczem zestawu solarnego hevelius 220 Biawar. Obudzil nas sygnal dzwiekowy ze sterownika, na wyswietlaczu wyswietla sie znak niebezpieczenstwa i Symbol URL Error ale tez AWR 3, lub KOL Err z symbule stop C. Jest sobota wiec nie wiem czy znajde serwisanta. Prosze o porade, co robic ? odlaczyc od zasilania ? Sterownik jest Biawar Solaris z czterema przyciskami Man/Edit / +/ – po prawej stronie wyswietlacza. Dziekuje

      Do każdego sterownika solarnego dołączona jest instrukcja obsługi. Tam każdy błąd jest opisany. Co do wyłączenia sterownika to mogę doradzić następująco:

      wyłączyć gdy pompa pracuje, ale nie ma obiegu (pompa solarna jest wtedy ciepła/ gorąca a system nie grzeje wody)

    Witam. Mam dwa panele solarne jeden po stronie wschodniej a drugi po zachodniej każdy ma swoją pompke. Solar na zachodniej stronie działa normalnie, a po stronie wschodniej wskazanie temperatury jest na poziomie od – 50 do – 30 stopni. Co to może być?

      Prawdopodobnie uszkodzony jest czujnik temperatury.

    Mój problem jest następujący do dzisiaj rano instalacja działała poprawnie, codziennie sprawdzam wyświetlone przez centralkę (MR65 – SOLAR) dane, rano temperatura otoczenia wynosiła 9 `C, zachmurzenie 100% a wskazania centralki +44`C (zwykle w takich warunkach było to około 10`C). Czujnik nie wygląda na uszkodzony ale przewód doprowadzający sygnał jest pod ziemią ( prawie 80m) wiec nie jestem w stanie go sprawdzić wizualnie. Pytanie: jaki opór powinien mieć czujnik, spróbuję go wypiąć z centralki i sprawdzić omomierzem.

      Witam,

      Jest wiele typów czujników, wiec na to pytanie Panu nie odpowiem (powinien Pan taką informację mieć w instrukcji). Czujnik może być wizualnie OK, ale to nie znaczy, że jest dobry. Proponowałbym pierwsze wypiąć czujnik z kolektora i podpiąć go na krótko do sterownika z pominięciem tego dodatkowego przewodu. Będzie Pan wiedział, czy czujnik jest dobry, czy nie. To szybka metoda i nie trzeba nic mierzyć. Czujnik ma z reguły 1,5 m przewodu, pozostałe 80 m było „dosztukowane”. W ten sposób wykluczy Pan albo czujnik, albo przewód…

    Witam mam taki problem ze temperatura kolektora pokazuje zawsze ponad 50 sc a woda zimna co moze byc nie tak solar controller g-422-p03

    Witam, dziś u mnie w domu doszło do przegrzania kolektora na wyświetlaczu pojawił się komunikat : „przegrzany kolektor”a po chwili kolejny : „awaria czujnika Kol01”. Udało mi się zbić temperaturę ze 130 do 36 stopni. Komunikaty zniknęły. Moje pytanie brzmi: czy zbagatelizować problem czy jednak wezwać fachową obsługę ?

    Witam
    mam taki problem że na sterowniku wyświetla się komunikat że jest niska przepustowość i wyje alarm co mam robić
    Barbara

    Witam,
    12 maja firma serwisująca od 10 lat piec Junkersa i solary dokonała przeglądu, czyszczenia itp. i wymieniła płyn solarny na ten sam rodzaj płynu jaki był w solarach (TYFOCOR), wlano 23 litry płynu, stary wcześniej spuszczono, po długim czasie (ok. 20.06.2020) zauważyłam, że woda się nie grzeje mimo bardzo słonecznych dni (woda z tej instalacji nie jest użytkowania na co dzień, dlatego tak późno), temp. na wyświetlaczu ok.20-23 st. C. Na moją prośbę serwis przyjechał, stwierdził, że w płynie jest osad, wyczyszczono sitko, nastąpiło odpowietrzenie, pompa nie ruszył, serwis dalej nie chce zająć się tą sprawą twierdząc, że prawdopodobnie układ jest zanieczyszczony.
    Proszę o radę,
    1/ Co jest przyczyną, że woda się nie grzeje mimo wymienionego płynu ?
    2/ Czy solary mogły ulec uszkodzeniu na skutek przegrzania, bo były bardzo gorące dni
    3/ Co należałoby zrobić, aby usunąć awarię
    Z góry dziękuję za radę 🙂

      Witam,
      problem dość złożony 🙂

      Dobrą praktyką przy wymianie glikolu jest następująca procedura:
      -spuszczenie płynu
      -przepłukanie instalacji wodą, tak aby pozbyć się osadów. Wodę z sieci wpuszcza się w instalację z dużym przepływem, osady są w ten sposób wypłukiwane. Następnie spuszczamy wodę, a jej resztki wydmuchujemy kompresorem. Dopiero wtedy nabijamy nowy glikol.

      Uniknęlibyśmy części problemów, o których Pani pisze, robiąc tak, jak napisałem wyżej.

      Odpowiadając na pytania:
      1. Bez oględzin na miejscu ciężko stwierdzić, musiałbym być medium 😉
      2. Raczej wątpię, to jeden z najtrwalszych elementów instalacji, swoją drogą testowany i wytrzymały na przestoje w pracy. Wrażliwym elementem jest natomiast glikol.
      3. Sprawdzić wszystkie elementy instalacji oraz to czy instalacja po ponownym napełnieniu glikolem została dobrze odpowietrzona. No i przede wszystkim się nie poddawać, może to banał, ale to prawda. Nie zawsze wszystko idzie tak, jakbyśmy chcieli. Serwis instalacji solarnych nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać…

      Miałem podobnie, po przegrzaniu płynu zapowietrzył mi sie układ, należało raz jeszcze wszystko spuścić i po nalaniu odpowietrzyć układ, założyłem w najwyższym miejscu dedykowany odpowietrznik

    Witam mam problem z sterownikiem Weber classic
    .Sysyem odczytuje temperature solara +42C a faktycznie jest+18c.pompa obiegu pracuje 7/24h .w dzien woda ciepla,rano zimna (oddaje temper do solara).Czujnik Ok kabel Ok.Po. zamianie podlaczenia T1 na T2 wskazania sa poprawne odczyt z czujnika (brak infor o usterce czujnika).Wylaczenie i wlaczenie sterownika +ustawienia fabryczne nie daja zmian odczutju solara nadal +42C.Co moze byc przyczyna usterki

      Witam,
      Pytanie, czy po zmianie czujników z T1 na T2 pompa dalej pracuje?
      Należałoby też sprawdzić, czy ciepło grawitacyjnie nie unosi się ze zbiornika do kolektora. Może tak się dziać, kiedy na instalacji nie ma zawrów zwrotnych lub są uszkodzone albo zapchane.

    Solary Hewalex. Wyświetlacz pokazuje temperaturę T1 120 stopni na panelach nawet, jak go odłączę. Po podłączeniu innego czujnika na próbę odczyt nie zmienia się. Sugestie?

      Witam,

      Proponowałbym kontakt z działem technicznym Hewalex-u, oni świetnie znają swoje sterowniki (GECO) – tak będzie najprościej.

    co oznacza mrugający trójkąt w kółku na schemacie instalacji solarnej?

      Witam,

      Na pewno, że coś jest nie tak 🙂
      Ale tak poważnie to aby w tej kwestii doradzić musiałbym wiedzieć jaki to sterownik. Generalnie w takich sytuacjach najprościej zerknąć do instrukcji obsługi sterownika – to w pierwszej kolejności. Na wyświetlaczu nie pojawi się nic co nie jest opisane przez producenta. Natomiast to, czy jesteśmy w stanie ten opis zrozumieć i odnieść go do tego co aktualnie dzieje się z naszą instalacja to już inna sprawa. Wtedy może być wymagana interwencja osoby zajmującej się solarami/ kolektorami słonecznymi. Czasami instrukcje są napisane w bardzo dziwny sposób. Miałem dwa razy sytuacje kiedy nie potrafiłem włączyć pompy solarnej w trybie manualnym. Miałem instrukcję obsługi i mimo to nie byłem w stanie togo zrobić. Nie było to jakoś mega niezbędne przy tym serwisie ale i tak było mi trochę głupio 🙂
      Instrukcję zagranicznych sterowników czasami chyba tłumaczą osoby, które nie maja wiedzy technicznej, a tym bardziej związanej typowo z danym urządzeniem – to takie moje domysły…

    Witam, Solar Vaillant. Do godziny 10 rano grzeje wodę ale dobije do 130 stopni i wyłącza pompę. Dopiero ok 16 temperatura zchodzi poniżej 130 stopni i pompa ponownie się załącza. Realna temperatura na zewnątrz 12 stopni. Czy to będzie czujnik temp?

      Witam,

      sprawdziłbym w pierwszej kolejności czy na instalacji jest wymagany przepływ – generalnie czy w ogóle jest :)przy tych danych, które Pan podał wypada, że nie ma.

    Dzien dobry,
    Mam problem z blednym wskazaniem temperatury. Wskazanie dobija do temperatury ktora uruchamia pompe (i.e. 45 stopni) i po 1-2 sekundach pompowania wskazanie gwaltownie spada (do kilku i.e. 5-6 stopni). Na zewnatrz jest 20 stopni, woda w zbiorniku ma 40, wiec tak niska temperatura jest niemozwila. Analogowy wskaznik pokazuje okolo 80 stopni plynu schodzacego z solarow.
    Wymienilem czujnik na nowy, ale wskazania sa podobne. Kabel do czujnika jest bardzo dlugi (kilka metrow luzu), czy to moze byc przyczyna blednych wskazan?

    Witam.
    Przez ponad godzinę nie było prądu. Na kolektorach Schuco pokazało temperaturę 130 st. natomiast nie podgrzało wody – jest tylko 30 st. Pompa nie chodziła przez jakiś czas, potem ruszyła ale nie ma przepływu. Co może być tego powodem?

      Witam,

      kolektory słoneczne się zapowietrzyły i pompa nie była w stanie zrobić obiegu.
      Schuco są solidna marką solarów ale wg. mnie mają jedną istotna wadę – małe przekroje na wyjściu z kolektorów przez co trudno je odpowietrzyć.

Dodaj komentarz

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping